نانو، کوتوله شگفت انگیز

این روزها نام نانو بسیار شنیده می‌شود: علوم و فناوری نانو، دانشمندان نانو، کتاب نانو، جوراب نانو، دستمال نانو، رنگ نانو و ... . چرا این نانوی بسیار کوچک این‌قدر مهم شده و نامش بر سر زبان‌ها افتاده است؟ دلایل بسیاری برای اهمیت علم و فناوری نانو وجود دارد.

نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است. بسیاری از چیزهای منظمی که پیرامون ما در طبیعت وجود دارد و ما کمتر به آن دقت کرده‌ایم، از ساختارهای نانومتری برخوردارند که دانشمندان از آن‌ها الگو می‌گیرند. درگذشته نانو را با عنوان فیزیک اتمی می‌شناختند، اما پس از کاربردی شدن آن، نام آن به فناوری نانو تغییر یافت، به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما صنعتی شدن آن زندگی انسان را دگرگون ساخته است. قرن بیست و یکم، قرن فناوری نانو مهم‌ترین دوران صنعت به شمار می‌رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه‌جویی و آرامش نامیده می‌شود.

در همین راستا خانه فیزیک با برگزاری دوره‌های دنیای نو در ابعاد نانو، فرصتی را برای دانش آموزان متوسطۀ اول و متوسطۀ دوم فراهم کرده است تا علاوه بر آشنایی با این فناوری، در آزمایشگاه از ساخت نانو مواد لذت ببرند، با مشاهده تغییر خواص مواد در مقیاس نانو شگفت‌زده گردند و با کاربردهای متنوع آن‌ها در زندگی روزمره آشنا شوند.