دوره مقدماتی هوافضا

خانه فیریک اصفهان، کلاس‌هایی را به صورت سطح‌بندی شده برای علاقه‌مندان رده‌های سنی مختلف در نظر گرفته است. در این کلاس‌ها به‌منظور رشد توانایی‌های عملی و تجربی، علاوه بر آموزش نظری ساخت سامانه های پروازی به جنبه‌های عملی پرتاب آن ها و بهینه‌سازی شرایط پرواز توجه ویژه‌ای شده است، تا از این طریق ابعاد جذاب فیزیک تجربی نیز آموزش داده شود.

نمونه ای از سامانه هایی که در این دوره ها ساخته می شود، عبارت است از:

✅ موشک آبی:
اصول حرکتی راکت ها و وسایل پرتابی مانند موشک از مفاهیم اساسی این کارگاه می باشد که با استفاده از فشار هوا و جریان آب به پرتاب یک سازه موشکی می انجامد. این کارگاه با هدف آشنایی موشک ها ، نحوه ساخت آن و قسمت های مختلف آن آموزش داده می شود. دانش پژوه با ساخت لانچر(استند پرتاب) و محاسبه مسیر حرکتی و نقطه برخورد و روش های تقریبی محاسبه آن آشنا می شود. پس از کارگاه مسابقه پرتاب موشک ها با اهداف برد نهایی، زمان پرواز و پایداری اجرا می شود. مفاهیم علمی از قبیل : ساختار موشک ها، تعادل، پایداری، تراست، آیرودینامیک و .... آموزش داده می شود. 
 
✅ نجات تخم مرغ:
وقتی که یک تخم مرغ از ارتفاع رها ، بازی علمی بسیار هیجان انگیز برای مقابله با جاذبه زمین می شود و باید سالم به زمین برسد. اصل این بازی بر اساس سالم رساندن ماهواره ها و محموله های فضایی به سطح سیارات با ایجاد نیروی مقاوم درگ و با سازه های بسیار سبک می باشد و لذا با این هدف به پرورش فکر و ایده های دانش پژوهان از طریق بازی و روش های کاملا خلاقانه و ابتکاری می پردازد. برای نجات تخم   ساده ترین راه استفاده از چتر نجات و سازه های ضد ضربه می باشد. ،مرغ و مقابله با جاذبه مسابقات نجات تخم مرغ در سطوح مختلفی در جهان اجرا می شود که سالم ماندن تخم مرغ؛ وزن سازه، مدت زمان پرواز و دقت در نقطه رسیدن به زمین از پارامترهای آن می باشد. مفاهیم علمی از قبیل: وزن، جاذبه، نیرو، درگ، ضربه و  .... آموزش داده می شود. 
 

 

 ✅ هواپیمای دست پرتاب (گلایدر) :
هواپیماها و قسمت های مختلف هواپیما از قبیل بال، دم افقی و ، شناخت اصول علمی پرواز عمودی، سطوح کنترلی و فرامین و ... و نیز ساخت نمونه گلایدر اساس کارگاه مذکور می باشد. پس از طی دوره حاضر انتظار می رود دانش پژوه هواپیما را بشناسد و خود شروع به ساختن انواع مختلف گلایدر با  وسایل و ابزار مختلف نماید. پس از کارگاه ، مسابقات پرواز گلایدرها انجام می شود و اصول پرواز و نحوه هدایت آن آموزش داده می شود. مفاهیم علمی از قبیل: ساختار هواپیما، آیرودینامیک، گشتاور، تعادل ، وزن، نیروی پیشران و ... آموزش داده می شود.